Galeria Czesław Nowakowski

Zamiast kolejnej knajpy na Sójczym Wzgórzu powstała niecodzienna galeria sztuki. Pilnują jej zaklęte w metal fantazyjne smoki, a gospodarz stara się o to, by to miejsce miało swoją duszę.

Moja prawdziwa przygoda z Bytomiem rozpoczęła się trzy lata temu – wspomina Czesław Nowakowski. Przejeżdżając przez Stroszek, zobaczyłem stojący tuż obok dawnego baru „Biały Domek” niedokończony budynek wystawiony na sprzedaż. Nie wahałem się zbyt długo i kupiłem go, rozpoczynając realizację swojego marzenia.

Przystosowanie domu dla potrzeb galerii z wizji artysty trwało trzy lata. We wnętrzu konieczne były przeróbki niezbędne do ustawienia eksponatów. Już teraz do odwiedzenia galerii zachęca gości unoszący się nad płotem rowerzysta. Podwórze zdobią abstrakcyjne kamienne rzeźby, a tuż za drzwiami gości wita stojący na barokowej, 400-letniej skrzyni na domowe skarby żelazny smok. Pomieszczenia na parterze zdobią zabytkowe meble, obok których ustawiono mnóstwo metaloplastycznych dzieł. Nawiązują one do różnych epok i stylów w sztuce. Metalowe ornamenty roślinne, okalające wiszące na ścianie lustro, wyglądają tak, jakby żyły. Inne dzieła kowalstwa artystycznego są unikatami stworzonymi uderzeniami młotka. Stworzenie drugiego takiego egzemplarza jest już niemożliwe. Z metalem kontrastują kamienne elementy wystroju, w tym tworzące atmosferę ciepła kominki i sprawiający wrażenie starego tynk na ścianach. Stojące na kamiennej posadzce meble pachną starością. Część z nich nie została specjalnie odnowiona. Pan Czesław tłumaczy, że był to świadomy zabieg, bowiem na naszym rynku krąży wiele podróbek rodem z Holandii. Jego meble mają mieć więc charakter autentyczności.

Atmosferę starości łamią wiszące na ścianach obrazy. Część z nich wykonano metodą kolażu lub impastową. Ta druga polega na nakładaniu na płótno grubych warstw farby. Nowoczesna forma obrazów ma charakter symboliczny, w większości nawiązując do tematyki religijnej. W oczy uderza „Katyń”, płótno obrazujące podwójną tragedię tego miejsca. Druty kolczaste otaczają czerwień samolotu w kształcie krzyża. Obok wisi płótno symbolizujące mękę Pańską i hołd złożonemu do grobu martwemu Chrystusowi. Sala obok należy do młodych artystów z ASP w Katowicach i Częstochowie. Postaci z obrazów są pełne kolorów i poprawiają nastrój, jednocześnie unowocześniając wnętrze.

Zapraszamy do odwiedzania naszej galerii, w podziemiach mieści się również restauracja wnętrzem nawiązująca do wystroju galerii gdyż na ścianach wiszą prace artysty. Wnętrza galerii udostępniamy również fotografom, którzy w otoczeniu sztuki organizują sesje fotograficzne. Istnieje również możliwość organizacji artystycznych bankietów czy warsztatów tematycznych.

  • Podmiejska 18 | 41-933 Bytom

Prace