Czesław Nowakowski

Malarz i rzeźbiarz urodzony w 1965 roku w Lublińcu. Absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunku Edukacja Artystyczna o specjalności Malarstwo, w pracowni prof. Wernera Lubosa. Artysta tworzy w wielu technikach, maluje, rzeźbi, tworzy kompozycje metaloplastyczne, design starych mebli. Spod jego młotka i spawarki wyszła już niejedna intrygująca forma metaloplastyczna. Jednym z jego ulubionych tematów są instrumenty muzyczne. Choć wykonane z metalu, nawet te dwumetrowej wysokości wydają się równie lekkie konstrukcyjnie, co oryginały. Jak zdradza artysta: to nie wykonanie, a projekt wymaga najwięcej czasu i inwencji. Często wprowadza do swoich prac akcenty humorystyczne, celuje w motywach bajkowych, które pozwalają rozwinąć mu skrzydła wyobraźni. Co ciekawe, czasami wykorzystuje produkty odpadowe, np. wyeksploatowane części samochodowe: niekiedy można je rozpoznać w pracach na pierwszy rzut oka, czasem obrabia je nie do poznania. Dużym uznaniem cieszy się cykl prac o tematyce sakralnej ,,Całun Jezusa’’.

Ostatnio Czesław Nowakowski zaprezentował się z całkiem nowej innej strony. Niedawna wystawa pokazała jego obrazy wykonane oryginalną autorską techniką – łączącą zgrzebne płótno z drewnianym fornirem oraz farbami olejnymi, a czasem także (jak w pracy zatytułowanej „Katyń”) z drutem kolczastym. Do miejsca w którym obecnie znajduje się artysta prowadziła go droga poszukiwań, mówią o tym prace z różnych etapów twórczości artysty. Zaczynając od początkowych lat, w których mocno zaznacza się realizm obrazów, po lata dojrzałości artystycznej, kiedy Czesław Nowakowski poszedł bardziej w stronę wieloznacznych obrazów i abstrakcji.

W swojej twórczości miałem okazję stosować różne techniki od malarstwa po obróbkę drewna. Dzięki temu zrozumiałem, że twórczość, która powstaje w symbiozie z naturą, daje najlepsze efekty. Można dostrzec piękno nawet w kawałku drzewa lub trawy. Dzięki temu prace zyskują wyjątkowy urok i zaskakują bardzo wielu odbiorców – mówi Czesław Nowakowski.

Prace autora zyskały uznanie wielu artystów i profesorów, którzy cenią twórczość Czesława Nowakowskiego za jego unikalność i niespotykany charakter.

Od zawsze uważam, że o sztuce nie powinno się mówić, aby nie narzucać nikomu własnej interpretacji. Każdy powinien sam odnaleźć swój sens i swoje własne słowa, która najlepiej opisują dany obraz. Prawdziwym sukcesem artysty jest sztuka, która zaskakuje, uczy i jednocześnie pozostawia miejsce własnej inspiracji – dodaje Czesław Nowakowski.

Prace